02/60 90 371

Polka Dots Everywhere - by Vogue Italia

 

 

 

 

Ако барате фустан кој би го сместиле помеѓу парчињата “вечна класика” во вашиот гардеробер, фустан кој ќе трае низ сезоните бидејќи неговиот статус на “тренди”  останува непроменет низ годините, тогаш дефинитивно нека има точки на него -polka dots are eternal.

 

 


(@lucywilliams02 
- една од нашите омилени блогерки) 
 

Марк Џејкобс го кажа истото:  “There is never a wrong time for a polka dot” – и невозможно е да се негира.  Дезенот “Polka dots”е безвременска класика која секогаш уживаме да ja гледаме на пистите во нeјзините варијации и промени. Веројатно тоа е така бидејќи точките потсвесно нè  враќаат до елеганцијата на 50-тите години, до заоблените пин-ап девојки и незаборавните стилски икони како Одри Хепберн или Мерилин Монро. Или можеби затоа што ја сакаме нивната разиграна, детска вибрација. Модата за сезона пролет/лето 2018 нуди класични, женствени, полни кругови (погледнете го “Parisian look” на Диор или Долче и Габана), нова варијација на мотивот, како микро точките (Баленсијага), обоените кругови (Валентино) или измешани со други шаблони или контрастни ткаенини (Џејсон Ву и Блумарин). Исто така оваа сезона може да се почувствува силна “Vintage” вибрација со црно-бели полни кругчиња.

 


DIOR

 


DOLCE & GABBANA

 


BALENCIAGA

 


VALENTINO

 


                JASON WU     /     CAROLINA-HERRERA     /     ALEXANDRE-VAUTHIER

 

Што е најдобро, парчињата со мотив - “Polka dots” можете да ги носите во секоја пригода, притоа оставајќи аура на “Classy”дама зад себе...  во канцеларија, на состаноци, на пијачка со друштво.. па дури и на свадба.  Точките на ткаенина се прилично универзални во секој поглед. Ги зборуваат сите јазици на модата.

 

Од нашите брендови:

кошула     //     фустан     //     фустан 

 

 марама

фустан     //     комбинезон

 

 

кошула  

 

 

 

 

фустан     //     чанта     //     патики     //     џемпер

 

 

чадор

 

 

 

градник     //     дијадема     //     блуза

 

 


килоти

1     //     2     //     3     //     4

 

 

 

марама     //     здолниште     //     кошула     //     несесер     //     новчаниче

 

 


  чизми

 

 

 

кошула     //     фустан     //     фустан

 

 чанта

 

 

машки поло маици

1     //     2     //     3